Sizi arayalım mı?

Sigorta paketlerimiz hakkında telefonda bilgi almak istermisiniz ? Cevabınız evet ise lütfen Çağrı Formunu doldurun.Sizi telefon numaranızı görür görmez arayacağız.

Halk Emeklilik Genel Müdürü Nurullah Okur, 2017’de başlaması beklenen otomatik katılımla ilgili açıklamalarda bulundu. Okur, tasarruf oranının düşük olduğu ülkemizde emeklilik şirketleri tarafından heyecanla karşılanan otomatik katılımla mevcut BES potansiyelinin birkaç yıl içerisinde iki katına çıkacağını belirtti. Okur, yaptığı açıklamada, 2016 yılının BES için yenilikler ile başladığını ve böyle de devam edecek gibi göründüğünün altını çizdi. “Değişen BES yönetmeliğinin 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girmesiyle katılımcılar için sistemde yeni dönem başladı ve artık sistem katılımcılar için daha avantajlı bir yapı haline geldi” diyen Okur sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun dışında Bireysel Emeklilik sisteminin yaygınlaşması için çalışmalara başlayan devlet otomatik katılımla ilgili taslak yayınladı ve 2017 başından itibaren BES’te otomatik katılım hayata geçecek. Otomatik katılımın devreye girmesiyle 45 yaş altındaki tüm çalışanlar otomatik olarak BES’e dahil olacak. Otomatik katılım ile bireysel emeklilik sistemine dahil olan çalışanlar iki ay içerisinde cayma hakkını kullanmadıkları taktirde 1000 lira ek devlet katkısı kazanacak. 1 Ocak 2017 tarihi itibari ile yürürlüğe girecek yasa ile amaçlanan iş hayatında çalışanları erkenden tasarrufa yönlendirmek ve onlara emeklilik dönemlerinde refah sunmak.”

İŞVERENE DE ÖNEMLİ SORUMLULUKLAR DÜŞÜYOR
Otomatik katılım ile birlikte işverene de büyük sorumluluklar düştüğüne dikkat çeken Nurullah Okur, “Çalışanların katkı payı tutarı maaşlarından kesilerek işveren tarafından en geç, çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden iş günü anlaşmalı emeklilik şirketine aktarılacak. İşveren, katkı payını zamanında şirkete aktarmaz veya geç aktarırsa, çalışanın birikiminde oluşan parasal kayıptan sorumlu olacak. Bu durum emeklilik şirketleri için ve tüm otomatik katılıma uygun şirketler için ciddi bir alt yapı gerektirmekte. Çalışanlar emeklilik planına otomatik olarak dahil olduktan sonra 2 ay içerisinde sözleşmeden cayabilecek. Cayma halinde katılımcının hesabındaki tüm birikim, getirileri ile birlikte 10 iş günü içerisinde çalışana iade edilecek” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Size Yardımcı Olmamızı İstermisiniz?

Sigorta paketlerimiz ve sigorta haberleriyle ilgili aklınıza takılan herşeyi bize sorabilirsiniz.

Ofisimizden Kareler